mms logo

چگونه یک مدرس تاثیرگذار باشیم؟ | صفر تا 100 اصول تدریس تاثیرگذار

اگر شغل شما تدریس است و می‌خواهید این شغل را ادامه دهید باید تلاش کنید تا به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوید. مهم نیست شما در چه حوزه‌ای تدریس می‌کنید، اما مهم است به گونه‌ای محتوای مورد نظر خود را انتقال دهید که در ذهن دانش‌آموزان و یا دانشجویانتان باقی بماند و آنها بتوانند از این محتوا در تمامی جنبه‌های زندگی خود استفاده کنند. بسیاری از افرادی که اکنون به مدارج بالایی رسیده‌اند و یا افراد موفقی در زندگی خود هستند، به این موضوع اشاره می‌کنند همواره یک راهنما و مدرس قوی در زندگی خود داشته‌اند. در ادمه به ویژگی‌های یک مدرس تاثیرگذار می‌پردازیم و نکات طلایی را در این راستا در اختیار شما قرار می‌دهیم.

به شغل خود عشق بورزید!

شاید اولین و مهمترین مسئله‌ای که باعث می‌شود تا شما یک مدرس تاثیرگذار باشد، عشق و علاقه خودتان به تدریس است. به طور مثال، تصور کنید شما معلم ریاضی هستید و باید قواعد سخت ریاضی را به دانش‌آموزان و یا دانشجویان خود انتقال دهید. شما باید برای انتقال این قواعد هیجان زده باشید و از دانش‌آموزان و یا دانشجویان خود بخواهید با عشق آن قواعد را بیاموزند و از سختی‌های راه نهراسند. این امر باعث می‌شود تا اطلاعات به خوبی انتقال پیدا کند و دیگر دانش‌آموزان و یا دانشجویان درگیر سختی‌های راه نشوند.

راهکارهای جدید برای ارائه مطالب را بیاموزید!

امروزه، در دنیایی زندگی می‌کنیم که به تکنولوژی‌های جدید دسترسی داریم و می‌توانیم دائما دانش خود را ارتقا دهیم. این امر در دنیای تدریس پررنگ‌تر است. شما می‌توانید از اسلایدها در طول تدریس خود استفاده کنید. گاهی ممکن است استفاده از یک ویدیو مناسب به شما کمک کند تا محتوای مورد نظر خود را بهتر انتقال دهید (اگر می‌خواهید ویدیو تخصصی خود را تولید کنید، می‌توانید مقاله چرا به تولید محتوا ویدیویی نیاز داریم را مطالعه کنید).

راهکارهای جدید برای ارائه مطالب را بیاموزید!

بهتر است بدانید استفاده از تکنولوژی آموزش تنها به استفاده از اسلاید و یا ویدیو ختم نمی‌شود. شما باید تفکر خود را به سمت استفاده از تکنولوژی آموزش سوق دهید. این امر سبب می‌شود تا به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوید. هر چقدر ابزاری که برای تدریس خود به کار می‌گیرید موفق‌تر باشند، به همان اندازه می‌توانید محتواهای خود را بهتر به دانش‌آموزان و دانشجویان خود انتقال دهید.

به میزان صدای خود توجه کنید!

برای تمامی ما پیش آمده است در کلاس‌ها و یا سخنرانی‌هایی حضور داشته باشیم که مدرس صدای خیلی بلند و یا خیلی کوتاهی دارد. در هر دو صورت، شنیدن صدای مدرس می‌تواند بسیار خسته کننده باشد و حس بدی را در مخاطب به وجود بیاورد. شما به عنوان یک مدرس تاثیرگذار باید بیاموزید تا توناژ صدای خود را کنترل کنید. وقتی می‌خواهید موضوع را عوض کنید باید تن صدای شما به صورتی باشد که به مخاطب این سیگنال را دهد که در حال یادگیری مطلب جدیدی است. می‌توانید مثال‌ها را با صدای آرام‌تر بیان کنید و به مخاطب فرصت دهید تا در مورد آنها بیاندیشد. هر چقدر به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید، به همان اندازه می‌توانید اثرگذاری خود را افزایش دهید و به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوید.

ترفندهای سخنرانی را بیاموزید!

قبل از اینکه شما یک مدرس باشید یک سخنران هستید. شما باید همواره برای یک جمع سخنرانی کنید و مطالب مورد نظر خود را انتقال دهید. افرادی که قرار است تحت نظر شما آموزش ببینند ممکن است در یک گروه کوچک چند نفری باشند و یا ممکن است تعداد آنها به دویست یا سیصد نفر و یا حتی بیشتر برسد. در این شرایط شما باید بتوانید جمع را به خوبی مدیریت کنید و نکات مورد نظر خود را به آنها انتقال دهید. در این صورت باید در اولین قدم مهارت‌های سخنرانی را بیاموزید ( برای دریافت نکات تخصصی تر در این زمینه، می توانید مقاله اصول و مهارت های ارائه مطلب را مطالعه نمایید). هر چقدر در جایگاه یک سخنران بتوانید ارتباط بیشتری را با مخاطبان خود برقرار کنید، همان قدر به جایگاه یک مدرس تاثیرگذار نزدیک می‌شوید. در نتیجه، باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مثبت اندیش باشید!

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مواردی که شما را به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل می‌کند حس مثبت اندیشی شماست. تمامی کسانی که به عنوان دانش‌آموز و یا دانشجو با شما در تعامل هستند، در زندگی خود درگیر مشکلاتی هستند و همین امر باعث می‌شود گاهی از آموزش دور شوند و یا دیگر نتوانند به خوبی مطالب را بیاموزند. شما باید به دانش‌آموزان و دانشجویان خود حس مثبت اندیشی را انتقال دهید.

مدرس مثبت اندیشی باشید

به طور مثال، زمانی که وارد کلاس و یا محیط آموزشی می‌شوید باید لبخند بزنید و کلاس را با جملات انگیزشی آغاز کنید. همچنین، شما می‌توانید بخشی از زندگی خود را که در دوران سختی بوده‌اید و سپس توانسته‌اید با تلاش و کوشش پشت سر بگذارید، در بخش‌هایی از کلاس برای مخاطبان خود شرح دهید. این امر باعث می‌شود تا مخاطبان احساس بهتری داشته باشند و در زمان‌های دشوار زندگی به یاد شما بیافتند و با مثبت اندیشی دوران سخت خود را سپری کنند.

با خستگی سر کلاس نروید!

هیچ چیز مانند خستگی نمی‌تواند شما را از مسیر مدرس تاثیرگذار خارج سازد. زمانیکه مخاطبان به کلاس‌های شما می‌آیند ترجیح می‌دهند با استادی در ارتباط باشند که انرژی زیادی دارد و قرار است مطالب زیادی را به دانش‌آموزان و دانشجویانش انتقال دهد. بررسی‌ها و مطالعاتی که بر روی دانش‌آموختگان مقاطع و سطوح مختلف آموزشی صورت گرفته‌اند همگی به این موضوع اشاره می‌کنند افراد از استادی که انرژی زیادی دارد مطالب را بهتر فرا می‌گیرند.

اگر احساس خستگی می‌کنید بهتر است قبل از آنکه به کلاس درس بروید یک فنجان قهوه بنوشید. همچنین، صورت خود را با آب بشویید و اجازه دهید آب برای مدتی روی صورت شما باقی بماند. این کارها باعث می‌شوند احساس طراوت کنید و در کلاس‌های خود نتیجه خوبی را بدست بیاورید.

برنامه‌ریزی داشته باشید!

این امر برای تمامی افراد اتفاق افتاده است که به کلاس آموزشی بروند که مدرس آن برنامه مشخصی ندارد. این موضوع باعث می‌شود تا دانش‌آموزان و یا دانشجویان نتوانند با آن استاد ارتباط برقرار کنند و همین امر باعث می‌شود تا محتوای آن کلاس را به خوبی نیاموزند. یک مدرس تاثیرگذار در اولین مرحله برنامه ریزی مشخصی دارد و تلاش می‌کند تا آماده و بر طبق برنامه ریزی بر سر کلاس حضور پیدا کند. اگر می‌خواهید یک مدرس تاثیرگذار باشید، بهتر است قبل از شروع کلاس برنامه ریزی داشته باشید و یک روز قبل از شروع کلاس برنامه‌های خود را مرور کنید.

قوانین مشخص داشته باشید!

برخی از افراد فکر می‌کنند زمانی می‌توانند به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوند که کلاس‌ها و یا دوره‌های آنها بدون هیچ‌گونه قانونی باشد. این اشتباه‌ترین کاری است که یک مدرس می‌تواند انجام دهد. هر چقدر قوانین شما مشخص‌تر باشد به همان اندازه می‌توانید اثرگذاری خود را افزایش دهید. اما به این موضوع توجه داشته باشید که قوانین نباید بیش از حد سختگیرانه و یا نامعقول باشد. اگر می‌خواهید یک مدرس تاثیرگذار باشید، بهتر است قوانین خود را مستقیم به دانش‌آموزان و یا دانشجویان خود انتقال ندهید. بلکه می‌توانید در طول کلاس و در قالب خاطره قوانین را بازگو کنید.

حس کنجکاوری مخاطبان را تحریک کنید!

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند اگر تمامی مطالب را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند، می‌توانند به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوند. باید بدانید این ویژگی سبب می‌شود شما به یک ابزار استفاده و یا یک دیکشنری برای مخاطبان تبدیل شوید و دیگر هیچ شور و هیجانی برای یادگیری در آنها باقی نمی‌ماند. شما باید آموزش‌های خود را به سمتی پیش ببرید که حس کنجکاوی مخاطبانتان تحریک شود. به طور مثال، شما مدرس ابزار پریمیر هستید و می‌خواهید در مورد تایم ریمپینگ صحبت کنید. بهتر است توضیحات خود در این باره را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید، اما توضیحات باید به گونه‌ای باشد که حس کنجکاوی مخاطبان را برانگیزد و آنها را ترغیب کند که خودشان نیز در باره این موضوع تحقیق کنند.

چگونه مدرس بهتری باشیم؟

اشتباهات خود را بپذیرید!

در رابطه با این موضوع می‌خواهم خاطره یکی از دانشجویان رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه UBC کانادا را تعریف کنم. یکی از دانشجویان هندی این دانشگاه مورد تبعیض یکی از اساتید قرار گرفت و همین امر باعث شد تا دانشجویان در کلاس به این استاد اعتراض کنند. این امر باعث شد در پایان استاد از آن دانشجو معذرت خواهی کند و در پایان روز ایمیل معذرت خواهی از آن رفتارش را برای تمامی دانشجویانش ارسال کرد. این امر نشان می‌دهد پذیرفتن اشتباهات هرگز بدین معنا نیست که شما فرد ضعیفی هستید، بلکه نشان می‌دهد شما فرد بزرگی هستید و می‌پذیرد که گاهی ممکن است اشتباه کنید. این موضوع شما را به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل خواهد کرد.

چرا باید به یک مدرس تاثیر گذار تبدیل شوم؟

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید چرا باید به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شوم. در این مرحله باید هدف خود را مشخص کنید. آیا شما می‌خواهید صرفا یک مدرس باشید که مطالبی را آموزش دهد و سپس به منزل خود بازگردد. اگر نگرش شما این است، امروزه مدرسان زیادی در سطح جامعه فعال هستند. اما اگر می‌خواهید مخاطبانتان مطالب شما را بیاموزند و در کنار این مطالب، با زندگی بیشتر آشنا شوند و بتوانند قدم‌های مثبتی را برای زندگی خود بردارند، باید به اثرگذاری خود به عنوان یک مدرس فکر کنید. با این تفکر شما قرار نیست صرفا مخاطبانی را آموزش دهید، بلکه می‌خواهید تغییری در سطح نگرش و رویکرد آنها به زندگی به وجود بیاورید.

جمع‌بندی

تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد اینکه چگونه به یک مدرس تاثیرگذار تبدیل شویم در اختیار شما قرار دهیم. راهکارهای زیادی وجود دارند که شما را به یک کدرس تاثیرگذار تبدیل می‌کنند. بهتر است بر روی این راهکارها تمرکز زیادی داشته باشید. همچنین، باید بدانید شما یک شبه نمی‌توانید یک مدرس تاثیرگذار شوید. باید در این مسیر صبور باشید و هرگز دست از تلاش برندارید.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.