mms logo

روش های تاثیرگذار در ارائه مطلب

تاثیرگذار در ارائه مطلب: سخنرانی و ارائه مطلب از جمله مهارت‌هایی هستند که می‌توانند به موفقیت تحصیلی و کاری افراد کمک کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اگر در این زمینه قوی باشید، حتی می‌توانید به خوبی نکات مهم را به فرزندان خود انتقال دهید و همین امر باعث موفقیت زندگی شخصی شما خواهد شد.

چگونه در ارائه مطلب تاثیر گذار باشیم؟

در نتیجه، امروزه افراد به دنبال تاثیرگذاری در ارائه مطلب هستند تا بتوانند مطالب مورد نظر خود را به بهترین شکل انتقال دهند و دیگران را در یافته‌های ارزشمند خود دخیل سازند. در ادامه تلاش می‌کنیم به روش‌های تاثیرگذار در ارائه مطلب بپردازیم و شما را با دنیای جذاب مهارت‌های سخنرانی آشنا کنیم (اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست بیاورید، می‌توانید مقاله اصول و مهارت های ارئه مطلب را مطالعه کنید).

آیا اضطراب دارید؟

تقریبا این موضوع برای تمامی سخنرانان عادی است که قبل از سخنرانی کمی اضطراب داشته باشند. مخصوصا اگر کسی برای اولین بار بخواهد این کار را انجام دهد، اضطرابش افزایش پیدا می‌کند. بهتر بدانید اضطراب تاثیرگذاری در ارائه مطلب را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، سخنرانان باید روش‌های کنترل اضطراب را بیاموزند. تمرین تنفس یکی از بهترین راهکارهایی است که باعث می‌شود اضطراب کاهش پیدا کند و همین امر تاثیرگذاری در ارائه مطلب را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود قبل از شروع سخنرانی به قدر کافی استراحت کرده باشید. هرگز گرسنه به سخنرانی نروید. این موارد باعث می‌شوند اضطراب زیاد شود و سخنرانی کیفیت خود را از دست می‌دهد.

از قبل خود را آماده کنید!

مهم نیست که برای اولین بار می‌خواهید در یک جمع صحبت کنید و یا تا به حال سخنرانی‌های متعددی را آغاز کرده‌اید. مسئله مهم این است که شما برای سخنرانی آماده باشید. برای اینکار باید اسلایدهای خود را مرتب کنید (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله مهارت های اسلاید سازی را مطالعه کنید) و یکبار در جلوی آینه سخنرانی کنید.

این کار باعث می‌شود تا بر محتوایی که قرار است در طول سخنرانی انتقال دهید تسلط کافی پیدا کنید. همچنین، آماده‌سازی باعث می‌شود از میزان استرس کاسته شود و بیشتر می‌توانید بر سخنرانی تمرکز داشته باشید. این مسئله یکی از مهمترین راهکارهای تاثیرگذاری در ارائه مطلب است که در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود.

با اشتیاق صحبت کنید!

تصور کنید شما به یک سخنرانی رفته‌اید که سخنران تنها در حال ارائه مطالبش است و می‌خواهد هر چه زودتر موضوعات را به اتمام برساند. از طرف دیگر، تصور کنید در یک سخنرانی هستید که سخنران از ارئه مطالبش بسیار شگفت‌زده است و هر بار که می‌خواهد اسلاید جدیدی را معرفی کند، آن را با شگفتی اعلام می‌کند.

مهارت های ارائه مطلب

شما کدام سخنرانی را ترجیح می‌دهید؟! بی‌شک، سخنرانی دوم سخنرانی تاثیرگذاری خواهد بود. در واقع، توصیه می‌شود برای تاثیرگذاری در ارائه مطلب اشتیاق خود را در طول سخنرانی حفظ کنید.

تمرکز خود را روی پیام اصلی قرار دهید!

هر سخنرانی با هدف خاصی برگزار می‌شود. بی‌شک، هدف شخصی که به سخنرانی انگیزشی رفته است با هدف شخصی که به یک سخنرانی علمی رفته است، متفاوت خواهد بود. اگر در سخنرانی انگیزشی سخنران دائما به داستان‌ها و سفرهای شخصی خود اشاره کند، مخاطب را خسته می‌کند. زیرا مخاطب می‌خواهد در مورد افزایش انگیزه خود بشنود نه داستان‌ها و سفرهای شخصی! به همین دلیل، یکی دیگر از روش‌های تاثیرگذاری در ارائه مطلب تمرکز بر روی پیام اصلی سخنرانی است.

قدرت ارتباط چشمی را نادیده نگیرید!

هیچ‌چیز مانند اینکه مخاطب متوجه شود برای شما مهم است و مورد توجه شما قرار دارد تاثیرگذاری در ارائه مطلب را افزایش نمی‌دهد. یک سخنران حرفه‌ای تلاش می‌کند تا نگاهش را با مخاطبانش درگیر سازد. در این شرایط، مخاطب متوجه می‌شود که سخنران تمایل دارد او را در بحث درگیر کند و همین امر باعث می‌شود با اشتیاق بیشتری به سخنرانی گوش دهد. به این نکته توجه داشته باشید که در ارتباط چشمی تنها نباید بر یک گروه خاص تمرکز داشته باشید. این موضوع باعث ایجاد دو دستگی در میان مخاطبان می‌شود و از کارهایی است که می‌تواند به روند سخنرانی لطمه وارد کند.

لبخند بزنید!

تصور کنید به یک سخنرانی مهم کاری دعوت شده‌اید. زمانی که وارد محیط سخنرانی می‌شوید متوجه می‌شوید سخنران لبخند زده است و می‌خواهد سخنرانی‌اش را آغاز کند. چه حسی دارید؟! شما نیز لبخند می‌زنید و با آرامش می‌نشینید تا به سخنان او گوش دهید. مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهند لبخند زدن باعث ترشح هورمون اندورفین در مغز می‌شود و همین امر قدرت مغز را برای پذیرش مطالب آماده می‌سازد.

نکات مهم در ارائه مطلب

در واقع، سخنرانانی که در سخنرانی‌های خود از قدرت لبخند استفاده می‌کنند می‌توانند تاثیرگذاری در ارائه مطلب را به میزان زیادی افزایش دهند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله چگونه یک مدرس تاثیرگذار باشیم؟ را مطالعه کنید).

صدای خود را مدیریت کنید!

وقتی به کسانی که می‌خواهند برای اولین بار سخنرانی کنند، گفته می‌شود صدای خود را مدیریت کنید، درست نمی‌توانند اهمیت این موضوع را درک کنند. تصور کنید شما به یک سخنرانی رفته‌اید که سخنران از ابتدا تا پایان سخنرانی با صدای بسیار بلندی صحبت می‌کند. آیا این سخنرانی برای شما خسته کننده است! بی‌شک، پاسخ شما به این سوال مثبت است.

سخنران باید بدانید چگونه از قدرت صدای خود استفاده کند. معمولا توصیه می‌شود در ابتدای شروع سخنرانی صدای سخنران بلند باشد، اما پس از آن صدای خود را کمی کاهش دهد. در جاهایی که سخنران می‌خواهد موضوع را عوض کند، دوباره باید صدای خود را بالا ببرد تا به مخاطب بگوید در حال ارائه مطالب جدید است. این روش تاثیرگذاری در ارائه مطلب را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

در طول صحنه حرکت کنید!

هیچ‌کس تمایل ندارد به صحبت‌های سخنرانی گوش دهد که در پشت میز و پشت لپ‌تاپ خود نشسته است و تنها از روی اسلایدهایش صحبت می‌کند. سخنران باید بتواند از حرکات دست خود برای انتقال مفهوم کمک کند. به همین دلیل، توصیه می‌شود سخنران در طول صحنه حرکت کند و مخاطب را به دنبال خود بکشاند. هر چقدر مخاطب بیشتر درگیر صحنه و صحبت‌های سخنران شود، به همان اندازه تاثیرگذاری در ارائه مطلب افزایش پیدا می‌کند.

در بین سخنرانی خود وقفه داشته باشید!

اگر در طول سخنرانی پشت سر هم صحبت کنید و وقفه‌ای را در سخنرانی خود ایجاد نکنید، بی‌شک مخاطبان خود را خسته می‌کنید. به طور کلی، تحقیقات نشان می‌دهند افراد به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه می‌توانند به توضیحات گوش دهند. اگر تصور می‌کنید سخنرانی شما بیشتر از این مقدار طول می‌کشد باید زمانی را برای استراحت مخاطبان خود در نظر داشته باشید.

اصول سخنرانی حرفه ای

اما اگر سخنرانی شما در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است، می‌توانید به مدت یک یا دو دقیقه در هر ۱۵ دقیقه به مخاطبان اجازه دهید تا گفته‌های شما را در ذهن‌شان مرور کنند. این روش یکی از بهترین روش‌ها در تاثیرگذاری در ارائه مطلب است.

سخنرانی را به صورت یک داستان ادامه دهید!

هیچ‌چیز مانند داستان و یا قصه نمی‌تواند برای مخاطبان جالب باشد و تاثیرگذاری در ارائه مطلب را افزایش دهد. ممکن است اکنون این سوال برای شما پیش بیاید در یک سخنرانی کاری چگونه می‌توانم سخنرانی خود را به صورت داستان بگوییم. در پاسخ به این سوال باید ابتدا به این سوال پاسخ دهید چه چیزی باعث می‌شود داستان جذاب شود؟! داستان مطالب را بهم پیوسته بیان می‌کند و حس کنجکاوی را در افراد افزایش می‌دهد. شما نیز باید از این تکنیک در سخنرانی خود استفاده کنید تا بتوانید تاثیرگذاری در ارائه مطلب را بالا ببرید.

سخن پایانی

تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد راهکارهای تاثیرگذاری در ارائه مطلب در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید برای افزایش تاثیرگذاری در ارائه مطلب باید با اشتیاق صحبت کنید و بر نیازهای مخاطبان خود تمرکز داشته باشید. باید در این مسیر صدای خود را مدیریت کنید و وقفه‌ای ایجاد کنید تا مخاطبان حرف‌های شما را مرور کنند. توجه به این امروز به موفقیت شما به عنوان یک سخنران کمک خواهد کرد.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.