mms logo

اصول و نکات مهم در فیلمبرداری همایش

فیلمبرداری همایش یکی از کارهای تخصصی است که باعث می‌شود اتفاقاتی که در همایش رخ می‌دهند به شیوه‌ای تخصصی ضبط شوند و این امر نقش بسیار مهمی در موفقیت و ثبت تاریخچه کسب‌وکارها دارد. در گذشته، افراد برگزارکننده همایش به تصویربرداری و فیلمبردای از همایش توجهی نشان نمی‌دادند و همین امر باعث می‌شود بخش زیادی از مزیت‌های این کار از دست برود. اما امروزه، تمامی کسانی که در این حوزه فعال هستند به این نتیجه رسیده‌اند برای اینکه بتوانند برند خود را ارتقا دهند و به جایگاه قابل قبولی در میان مشتریان و مخاطبان خود دست پیدا کنند باید به فیلمبرداری همایش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

نکات مهم برای فیلمبرداری همایش

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید برای اینکه بتوانیم فیلم‌های تخصصی از یک همایش داشته باشیم چه کارهایی باید انجام دهیم. روش‌های متفاوتی وجود دارند که تمامی فیلمبرداران و افرادی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت داشته باشند باید به آنها توجه کنند. شناخت این موارد باعث می‌شود تا فیلم‌های تخصصی از همایش‌ها تهیه شود و در پایان این فیلم می‌تواند برای برند مفید باشد و مدت‌های زیادی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه شما را با روش‌های تخصصی برای فیلمبرداری همایش آشنا می‌کنیم.

شناخت مخاطبان

زمانیکه شما به عنوان فیلمبردار به یک همایش دعوت می‌شوید در اولین مرحله باید شناخت کاملی به مخاطبان خود داشته باشید. بهتر است بدانید شیوه فیلمبرداری از یک سمینار انگیزشی با شیوه فیلمبرداری از یک سمینار علمی بسیار متفاوت است. شما باید نیازهای هر دو گروه را از قبل به خوبی بشناسید. اولین کاری که می‌توانید در جهت نیل به این هدف انجام دهید ارتباط با کارفرماست.

نکات مهم برای فیلمبرداری همایش

توصیه می‌شود حداقل ۲ یا ۳ روز قبل از همایش با کارفرما نشستی داشته باشید و در مورد سمینار و همایشی که پیش رو دارد صحبت کنید. این امر باعث می‌شود دید شما به این کار باز شود و همین امر می‌تواند شما را در مسیر موفقیت قرار دهد.

نمایش احساسات سخنران

یکی از نکاتی که در زمان فیلمبرداری همایش باید مد نظر قرار گیرد نمایش احساسات سخنران در فیلم است. به طور مثال، تصور کنید سخنران انگیزشی در حال صحبت کردن در مورد یکی از اتفاقات بسیار مهمی است که برای او رخ داده است و به او کمک کرده است تا به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند. بی‌شک، حالتهای صورت او و مدل راه رفتنش بسیار مهم هستند و می‌توانند بر مخاطبان اثر بگذارد.

فیلمبردار در زمان فیلمبردای همایش باید بسیار نکته‌بین باشد و این موقعیت‌ها را شناسایی نماید. همچنین، استفاده از لنز تله فوتو ضروری است و به فیلمبردار کمک می‌کند سریعا حالت‌های مهم را ضبط کند (اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می‌توانید مقاله آشنایی با تجهیزات تولید محتوای ویدیویی را مطالعه کنید).

کادربندی

یکی از نکات بسیار مهمی که باعث می‌شود فیلمبردای همایش به یک فیلمبردای خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی تبدیل شود استفاده از کادربندی مناسب است. شاید بتوان گفت مهمترین مسئله‌ای که در زمان فیلمبرداری باید به آن توجه داشته باشید کادربندی است. اگر کادربندی به درستی صورت نگیرد، هرگز نمی‌توان مفاهیم را انتقال داد و ممکن است فیلم همایش به یک فیلم بیهوده تبدیل شود (اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می‌توانید مقاله راهنمای تولید محتوای ویدیویی و نکات مهم آن را مطالعه کنید).

به تصویر کشیدن روابط

بهتر است بدانید در همایش و سمینارها تنها سخنران حضور ندارد و این سخنران برای افرادی که مثل ربات هستند صحبت نمی‌کند. چیزی که باعث شده است امروزه برگزاری همایش‌ها مد نظر قرار گیرد روابطی است که درون این همایش‌ها جاری هستند و می‌توانند زمینه‌ساز اتفاقات بزرگی در آینده باشند. اگر فیلمبرداری همایش به‌گونه‌ای باشد که بتواند این روابط را به تصویر بکشد، اثری جاودانه خلق می‌شود. بهتر است تمامی اقداماتی که قبل از همایش صورت می‌گیرند (به طور مثال، زمانیکه سخنران می‌خواهد به روی صحنه رود و تمامی تعاملاتی که در آن همایش رخ می‌دهند) در فیلمبردای همایش گنجانده شوند.

روایت داستان

اگر به فیلم‌های موفق از همایش‌ها توجه داشته باشید متوجه می‌شوید این فیلم‌ها مانند یک داستان هستند و زمانیکه بیننده به آنها نگاه می‌کند حس خوبی را تجربه می‌نماید. این مسئله‌ای است که افراد در زمان فیلمبردای همایش باید به آن توجه داشته باشند.

به تصویر کشیدن روابط در فیلمبرداری همایش

بهتر است بدانید فیلمی که از این همایش بدست می‌آید قرار است توسط افرادی دیده شود که ممکن است در آن همایش حضور نداشته‌اند. بنابراین، آنها می‌خواهند از طریق فیلم شما با همایش ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل، توصیه می‌شود فیلم را به صورت یک داستان روایت کنید تا بتوانید نظر مخاطبان را جلب نمایید.

خلاقیت

همانطور که می‌دانید امروزه  افرادی زیادی هستند که در حوزه فیلمبردای همایش فعال هستند. اما اکنون سوال این است چه چیزی باعث می‌شود که کار شما از آنها متمایز باشد؟! بی‌شک، خلاقیت مهمترین مسئله‌ای است که می‌تواند به شما کمک کند فیملبردای همایش را به گونه‎ای خاص و منحصربه‌فرد پیش ببرید. بهتر است بدانید منظور از خلاقیت هرگز این نیست که شما کار عجیب و خاصی را در فیلمبرداری انجام دهید. همینکه بدانید چگونه از المان‌هایی که در محیط وجود دارند بهترین نتیجه را بدست بیاورید، می‌توانید کار خاص و خلاقانه‌ای را انجام دهید و این مسئله بسیار ارزشمند است.

هوشیاری در طول نمایش

یکی از اشتباهات رایج کسانی که برای فیلمبرداری همایش اقدام می‌کنند این است که تصور می‌کنند تنها باید از مواقع خاصی فیلمبرداری کنند (به طور مثال زمانیکه سخنران صحبت می‌کند و یا زمانی که مخاطبان در حال انجام کار خاصی هستند) و در پایان تکه‌های فیلمبرداری‌شده را در کنار یکدیگر قرار دهند و فیلم نهایی را تولید کنند! به این موضوع توجه داشته باشید که در طول همایش قرار نیست شما یک فیلم سینمایی بسازید که سناریویی از پیش‌تعیین‌شده دارد.

چیزی که سبب می‌شود فیلم همایش به یک فیلم ویژه تبدیل شود بداهه بودن آن است. در نتیجه، کسانی که برای فیلمبرداری همایش می‌روند باید هوشیار باشند و دائما لحظاتی را که در آن همایش رخ می‌دهند ثبت کنند. این کار باعث می‌شود کار آنها به یک کار خاص و دوست‌داشتنی تبدیل شود.

برنامه‌ریزی

اگر شما در فیلمبرداری همایش برنامه‌ریزی نداشته باشید هرگز موفق نمی‌شوید. قبل از آنکه به فلیمبرداری بروید باید از قبل برنامه‌ریزی‌های مناسب را انجام داده باشید. توصیه می‌شود در صورت امکان یک روز قبل به محل همایش بروید تا با زوایا و محل‌هایی که می‌توانید فیلمبرداری را انجام دهید آشنا شوید. همچنین، می‌توانید تعاملاتی با افرادی که درآن مرکز حاضر هستند داشته باشید و اطلاعات تکمیلی را از آنها به دست بیاورید. همانطور که می‌دانید هر چقدر برای فیلمبرداری آماده‌تر باشید، به همان اندازه می‌توانید فیلم بهتری را تولید کنید.

تقویت خصوصیات شخصی برای فیلمبرداری همایش

در بالا به نکات مهم برای تجربه فیلمبرداری موفق همایش اشاره کردیم. اما بهتر است بدانید برای اینکه بتوانید در این مسیر موفق باشید باید برخی از خصوصیات فردی را در خود پرورش دهید. در ادامه به معرفی برخی از این خصوصیات می‌پردازیم.

اعتمادبه‌نفس بالا

اعتمادبه‌نفس یکی از مهمترین ویژگی‌های فردی است که می‌خواهد فیلمبرداری همایش را انجام دهتد. این فرد باید به تمامی قسمت‌های کار خود تسلط کامل داشته باشد و حتی در زمان نیاز برای دیگران توضیح دهد.

تقویت خصوصیات شخصی برای فیلمبرداری همایش

اگر فرد نتواند بر محیط مسلط شود، استرس بر او غلبه می‌کند و همین امر سبب می‌شود کیفیت کار او به میزان زیادی کاهش پیدا کند. توصیه می‌شود افرادی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند راهکارهای مدیریت استرس در شرایط سخت را بیاموزند.

چک کردن وسایل یک شب قبل از همایش

شاید بتوان گفت این مسئله یکی از مهمترین مواردی است که تمامی افراد قبل از فیلمبرداری همایش باید به آن توجه داشته باشند. در بسیاری از موارد دیده شده است فیلمبردار در محل حاضر می‌شود و به دنبال پریز برای شارژ کردن وسایلش است. این کار می‌تواند بسیار غیرحرفه‌ای باشد و چالش‌های بسیار زیادی را در طول فیلمبردای به وجود می‌آید. فردی که مسئول است و از اهمیت همایش آگاهی دارد باید یک شب قبل از سلامت تمامی وسایل مطمئن شود و آنها را شارژ نماید. این امر باعث می‌شود تا حضور موفقی در همایش داشته باشد.

حضوربه‌موقع

به طور کلی، همواره این موضوع را شنیده‌اید اگر می‌خواهید در کاری موفق شوید باید حضوربه‌موقع در محل داشته باشید. شخصی که می‌خواهد فیلمبردای همایش انجام ندهد نباید همزمان با مخاطبان در محل حاضر شود. توصیه می‌شود این فرد حداقل ۲ ساعت زودتر به سالن همایش برود تا بتواند وسایل خود را مستقر نماید. از طرف دیگر، اینکار باعث می‌شود تا فیلمبردار با محیط سالن و همایش آشنا شود و این مسئله می‌تواند به او کمک کند تا کار فیملبردای را به خوبی پیش ببرد و دیگر درگیر چالش‌هایی که پیش‌نشده هستند، نشود.

سخن پایانی

تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد فیلمبرداری همایش در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید کسانی که می‌خواهند این کار را انجام دهند باید به نکات ویژه‌ای توجه داشته باشند. اولا این افراد باید با روند تولید محتوای ویدیویی آشنایی داشته باشند و تلاش کنند خلاقیت را در کار خود پیاده‌سازی نمایند. از طرف دیگر، این افراد باید موارد و اتفاقات مهم و جذاب را در طول همایش به تصویر بکشند تا بتوانند فیلم خود را به یک فیلم خاص تبدیل کنند. افرادی که می‌خواهند برای فیملبردای همایش اقدام کنند باید اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشند و قبل از حضور در همایش تمامی ابزار و وسایل خود را بررسی کنند.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.