mms logo

آشنایی با وسایل ضروری نورپردازی

آشنایی با وسایل ضروری نورپردازی

نورپردازی یکی از اصولی است که باعث می‌شود تصاویر  محصولات شما به زیبایی تهیه شوند و شما می‌توانید شکوه و زیبایی محصولات خود را به رخ بکشید. به طور مثال، تصور کنید شما در زمینه فروش کتاب مشغول به فعالیت هستید و می‌خواهید کتاب‌های خود را به مشتریانتان عرضه کنید. اگر یک تصویر مناسب از کتاب‌های خود ارائه دهید، بی‌شک می‌توانید خریداران را تحت تاثیر قرار دهید و در نتیجه فروش بالایی خواهید داشت. به همین دلیل شناخت وسایل ضروری نورپردازی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند به شما کمک کند بهترین نتیجه را از عکاسی بدست بیاورید.

سافت باکس

یکی از اولین و مهمترین وسایل ضروری نورپردازی سافت پاکس است. این باکس کاربردهای بسیار زیادی در آتلیه عکاسی دارد و تمامی کسانی که می‌خواهند از محصولات خود بهترین تصاویر را تهیه کنند باید سافت باکس داشته باشند. سافت باکس به شکل مستطیل و یا مربع است و زمانی که افراد بخواند عکس قدی، پرتره و یا پرسنلی بگیرند باید سافت باکس داشته باشند. رنگ داخلی این باکس طلایی، نقره‌ای و یا سفید است که هر کدام دارای ویژگی زیر هستند:

  • سافت باکس سفید ۹۸ درصد نور
  • سافت باکس نقره ای ۱۰۰ درصد
  • سافت باکس طلایی ۱۰۰ درصد نور

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تفاوت میان سافت باکس طلایی و نقره‌ای چیست. باید بدانید تفاوت این دو در محتوای نور است که تولید می‌کنند. به طور مثال، شما می‌توانید این دو سافت باکس را با اتاقی که با نور مهتابی روشن شده است و اتاقی که با نور لامپ گازی طلایی روشن شده است مقایسه کنید. بنابراین، شما با هر نوری می‌توانید عکاسی خاصی انجام دهید.

آشنایی با وسایل ضروری نورپردازی

پانتوگراف

پانتوگراف یکی از وسایل ضروری نورپردازی است که در تجهیزات آتلیه و یا کلاس‌های آموزش عکاسی به کار می‌رود. این وسیله یک میله ریل مانند است که از سقف آویزان می‌شود و قابلیت جمع شدن و باز شدن را دارد. از پانتوگراف می‌توان برای اتصال نور و نورپردازی در تمامی نقاط محیط استفاده کرد. این وسیله جایگزین سه پایه برای فلاش‌ها هستند.

اکتاباکس

یکی دیگر از وسایل ضروری نورپردازی اکتاباکس است. اکتاباکس‌ها همان سافت‌ باکس‌هایی هستند که چند ضلعی هستند. کلمه اکتا به معنای ۸ است، اما این امر بدین معنا نیست که این وسیله ۸ ضلعی است. وجود این وسیله برای نورپردازی بسیار مهم است و باعث می‌شود که شما بتوانید عکس‌ها و تصاویر بسیار خاصی را تهیه کنید. عکاسی تبلیغاتی از محصولات که در مجله‌ها دیده می‌شود معمولا با استفاده از این وسیله دیده می‌شود. عکاسی از ظروف شیشه‌ای، بلورین یا سفال لعاب‌دار نیز باید با استفاده از این وسیله نورپردازی صورت گیرد.

شیدر

در کنار تمامی وسایل ضروری نورپردازی که در بالا به آنها اشاره کردیم، باید از شیدر نام ببریم. شیدر می‌تواند جهت نور را مشخص کند. زیرا چهار لبه تاریک دارد و همین لبه‌ها در تشخیص جهت نور کمک می‌کنند.

چتر نور

از جمله وسایل ضروری نورپردازی چتر نور است. این وسیله نور را به داخل سطح چتر می‌تاباند و بازتاب ملایمی را ایجاد می‌کند. با استفاده از چتر نور می‌توان نور را بر روی سوژه متمرکز کرد و بازتاب نور به اطراف کاهش پیدا می‌کند. به طور کلی، چتر نورها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • چتر رفلکتور
  • چتر دیفیوزر

چتر رفلکتور دارای سطح خارجی سیاه رنگ است و بخش داخلی آن طلایی است. چتر دیفیوزر دارای سطح خارجی و داخلی سفید رنگ است.

وسایل ضروری نورپردازی دیگر

وسایل ضروری نورپردازی که شما باید خریداری کنید به شرح زیر هستند:

  • زنبوری: این وسیله زنبوری نامیده می‌شود، زیرا شباهت بسیار زیادی به کند زنبورها دارد. با استفاده از این وسیله می‌توان شکست نور ایجاد کرد. شکست نور می‌تواند به تشخیص بافت در یک سوژه کمک کند.
  • کاسه بکگراند: یکی دیگر از ابزاری که برای نورپردازی باید از آن استفاده کنید کاسه بکگراند است. این نور به زیبایی و افزایش کیفیت نور در محصول استفاده می‌کند. پشت نوردهی و ایجاد پس‌زمینه روشن اهمیت زیادی دارد.
  • خرطومی یا اسنوت: این ابزار بسیار مهم است و برای متمرکز کردن نور روی یک بخش از سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کاسه استاندارد: یکی از وسایل ضروری نورپردازی کاسه استاندارد است. این وسیله به پراکنده شدن و پخش نامنظم نور در فلاش جلوگیری می‌کند و با کمک آن می‌توان محدوده نوردهی را مشخص کرد.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد وسایل ضروری نورپردازی در اختیار شما قرار دهیم. تهیه این وسایل به شما کمک می‌کند تصاویر و ویدیوهای ارزشمندی را تهیه کنید. همچنین، برای تولید محتوا ویدیویی می‌توانید با استودیو ایده پردازان در ارتباط باشید. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.