mms logo

مهم ترین نکات پوشش در سخنرانی

به طور کلی سخنران در هر جمعی، فردی است که مسئولیت انتقال پیام یا سخنی مهم را به دیگران بر عهده می‌گیرد. زمانی که نام از سخنران یا سخنرانی به گوش می‌رسد، ممکن است ذهن افراد به صورت ناخودآگاه به همایش‌ها و سمینار‌های بزرگ و معروف کشیده شود اما ناگفته نماند که هر فردی در طول روز ممکن است در جمع‌ها و گروه‌های مختلف به عنوان سخنران برگزیده شود و این مسئولیت را عهده دار شود. یک سخنران خوب بایستی به نکات بسیاری توجه داشته باشد تا بتواند نظر افراد حاضر در جمع را به خود جلب کند و چگونگی پوشش سخنران دقیقاً یکی از این موضوعات می‌باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم به مهم ‌ترین نکات پوشش در سخنرانی بپردازیم.

مهم‌ ترین نکات در پوشش سخنرانی

انسان‌ها به طور کلی در اولین برخورد با دیگران قبل از برقراری ارتباط به صورت کلامی، وی را براساس ویژگی‌های ظاهری و پوشش مورد قضاوت قرار می‌دهند و ممکن است تا حدودی این قضاوت‌ها درست باشد. هر نوع پوششی در فرهنگ‌های مختلف معنی خاصی دارد اما در دنیای امروز پوشش سخنران‌ها بسیار شبیه هم هستند و نوع پوشش این افراد، در ذهن مخاطبین این موضوع را تداعی می‌کند که فرد مورد نظر با چنین پوششی یک سخنران است.

مهم‌ ترین نکات پوشش در سخنرانی

اگر یک سخنران نتواند با لباس‌های آراسته و مرتب و مخصوص به سخنرانی در صحنه حاضر شود، نمی‌تواند به خوبی توجه و نظر افراد را به خود جلب کند و ممکن است موفقیت در سخنرانی با مشکل روبرو شود. لازم به ذکر است یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث می‌شود روند سخنرانی با موفقیت روبرو شود، ایجاد اعتماد بین سخنران و افراد حاضر می‌باشد که وجود لباس و پوشش نامناسب در سخنرانی امکان خلق این اعتماد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در ادامه این بخش از مقاله قصد داریم به مهم ‌ترین نکات پوشش سخنرانی بپردازیم.

پوشش خود را با جمع حاضر تطبیق دهید

پوشش مناسب برای یک سخنران به این منظور نیست که سخنران بایستی حتماً از لباس‌های کاملاً رسمی یا کت و شلوار استفاده کند بلکه یکی از مهم ترین نکات پوشش برای سخنرانی این است که سخنران لباس متناسب با جمع حاضر پوشیده باشد تا بتواند با افراد حاضر در جمع ارتباط بهتری را برقرار کند.

لازم به ذکر است که یکی نکات مهم در سخنرانی این است که سخنران دارای انعطاف شخصیتی باشد و بتواند پوشش خود را متناسب با محل حضور خود منطبق کند.

آراستگی در پوشش سخنران باید دیده شود

مرتب بودن و آراستگی پوشش سخنران، یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید می‌باشد. فرقی نمی‌کند که شما به عنوان یک سخنران دارای پوشش رسمی هستید یا پوشش اسپرت اما به هر حال باید لباس‌های شما در ظاهر شما آراسته باشد و کاملاً مرتب باشد.

آراستگی در پوشش سخنران باید دیده شود

آراستگی پوشش سخنران به این معنی است که لباس‌های وی بایستی کاملاً تمیز، اتو کشیده و به اندازه باشد. پوشش سخنران باید به نوعی باشد تا وی را کاملاً فردی متین و باوقار نشان دهد تا افراد حاضر در جمع به وی احساس خوبی داشته باشند.

استفاده از پوشش و لباس راحت مهم است

یکی از مهم‌ترین موضوعات در نوع پوشش سخنران، این است که سخنران باید از لباس‌های راحت استفاده کند تا تمرکز وی به هیچ عنوان برهم نخورد. استفاده از لباس‌های تنگ و به خصوص کفش‌های تنگ می‌تواند بخش زیادی از تمرکز و تسلط سخنران را بر موضوع اصلی کاهش دهد. در ضمن منظور از لباس راحت در سخنرانی، لباس‌های به اصطلاح گُشاد یا پهن نمی‌باشد، بلکه لباسی است که افراد در آن احساس راحتی داشته باشند.

کفش مناسب انتخاب کنید

کفش یکی از مهم‌ترین بخش‌های ظاهری و پوشش هر فردی می‌باشد. یک کفش مناسب می‌تواند وقار یک فرد را نشان دهد و از آن طرف یک کفش نامتناسب با لباس و شخصیت افراد می‌تواند وقار و اعتبار آن را تا حد زیادی کاهش دهد. کفش‌های یک سخنران قبل از اینکه وی بر روی صحنه حاضر شود باید کاملاً تمیز باشد و با لباس‌های وی بیشترین تناسب را داشته باشد.

پوشش خود را براساس فرهنگ مردم تنظیم نمایید

در بسیاری از فرهنگ‌ها، پوشیدن برخی از لباس‌هایی که در بسیاری از مناطق عادی است مناسب نمی‌باشد و یک سخنران که به پوشش خود اهمیت می‌دهد بایستی به این موضوع توجه داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که انتخاب پوشش مناسب و متناسب با فرهنگ مردمان یک منطقه باعث می‌شود حس بهتری میان سخنران و افراد حاضر در سخنرانی ایجاد شود.

از ساعت مناسب استفاده نمایید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات پوشش برای سخنرانی، استفاده از ساعت مچی مناسب توسط سخنران است. ساعت مچی در زیبایی ظاهر تأثیر بسزایی دارد اما سخنران بایستی به این نکته توجه داشته باشد که ساعتی را انتخاب کند که پوشش وی در سخنرانی هماهنگی داشته باشد. برای مثال سخنرانی که از لباس‌های رسمی برای سخنرانی استفاده می‌کند، نباید از ساعت اسپرت استفاده کند.

دلیل اهمیت پوشش مناسب در سخنرانی چیست؟

در قسمت قبلی مقاله، به معرفی و شرح مهم‌ ترین نکات پوشش برای سخنرانی پرداختیم. اما در این بخش لازم است ذکر کنیم که دلیل اهمیت پوشش مناسب در سخنرانی چیست و چرا تا حد زیادی اهمیت دارد؟

شاید تابحال با این جمله را بسیار شنیده باشید که لباس هر فرد نشان دهنده شخصیت، شغل و مهارت وی است. همین دلیل کافی است که سخنرانان بایستی لباسی مناسب را برای خود انتخاب کنند.

چرا پوشش در سخنرانی مهم است؟

البته پوشش مناسب و آراسته نیز باید کنترل شود. عدم کنترل پوشش یا چگونگی پوشش سخنران ممکن است باعث شود گفته‌های سخنران برای افراد جذب‌کننده نباشد و افراد حاضر در سخنرانی بیشتر درگیر ظاهر و پوشش سخنران شود. همچنین پوشش همانطور که نباید بسیار مخاطبان را درگیر خود کند، نباید به گونه‌ای باشد که مخاطبان احساس بدی به سخنران پیدا کنند و نتوانند جذب حرف‌های وی شوند.

لازم به ذکر است پوشش مناسب علاوه بر اینکه می‌تواند حس اعتماد را نسبت به سخنران ایجاد کند، در اعتماد به نفس و جایگاه سخنران نیز می‌تواند تأثیر‌گذار باشد. هنگامی که یک سخنران از نوع لباس سنگین و با وقار استفاده می‌کند، راحت‌تر می‌تواند در مورد موفقیت و رسیدن به آرمان‌ها و آرزو‌ها صبحت کند و در نتیجه اعتماد به نفس وی افزایش پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به معرفی اساسی مهم‌ترین نکات پوشش برای سخنرانی بپردازیم و با اهمیت‌ترین موضوعاتی که در پوشش یک سخنران قابل تامل و مهم است را بازگو کنیم. بدون شک نوع پوشش تنها بخشی از مهارت‌هایی است که یک سخنران بایستی در کنار دیگر مهارت‌هایی چون مهارت فن بیان، سخنوری و… دارا باشد.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.