mms logo

نکات مهم در برگزاری سمینار آموزشی

نکات مهم در برگزاری سمینار آموزشی

سیمنار آموزشی یکی از مهمترین مراسمی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و مربیان در تلاش هستند با برگزاری سمینارها مطالب آموزشی خود را به طیف وسیعی از افرادی که علاقه‌مند هستند انتقال دهند. بسیاری از کسانی که به دنبال برگزاری سمینار آموزشی هستند در این رابطه سوال می‌پرسند که چگونه می‌توان یک سمینار جذاب برگزار کرد. موارد بسیار زیادی بر سمینار اثر می‌گذارند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

تعیین اهداف

زمانی که صحبت از برگزاری سمینار آموزشی می‌شود اولین مسئله‌ای که به ذهن خطور پیدا می‌کند تعیین اهداف است. در اینجا نمی‌خواهیم به صورت کلیشه‌ای بگوییم که اهداف خود را تعیین کنید. بهتر است کمی به این موضوع فکر کنید منظور از تعیین اهداف چیست! به طور مثال، شما یک روانشناس هستید و می‌خواهید برای برگزاری یک سمینار آموزشی اقدام کنید. اهداف شما چیست؟! باید بدانید اهداف شما با توجه به مخاطبانتان مشخص می‌شوند. اگر می‌خواهید برای دانشجویان روانشناسی سمینار برگزار کنید یکی از موضوعات علمی می‌تواند یک سمینار آموزشی را شکل دهد. اما اگر مخاطب شما عام است، هدف شما باید پوشش یکی از نیازهای کلی جامعه باشد. تعیین هدف مهمترین چیزی است که باید توجه زیادی به آن داشته باشید.

تعین مطالب آموزشی

مسئله دیگری که در زمان برگزاری سمینار آموزشی مهم است تعیین مطالب آموزشی است. شما باید از قبل به کل مفاهیمی که قرار است در طول سمینار پوشش دهید تسلط داشته باشید. به طور مثال، شما می‌خواهید یک سمینار ویژه برای آشنایی با افسردگی برای دانشجویان برگزار کنید. بهتر است منابع شما دقیق و مشخص باشد و آخرین یافته‌های علمی را جمع‌آوری کرده باشید. حتی در صورت امکان می‌توانید این منابع را به شرکت‌کنندگان معرفی کنید تا آنها نیز منابع را مطالعه کنند و در سمینار با آمادگی ذهنی حضور داشته باشند.

اسپانسر شما کیست؟

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مباحثی که در برگزاری سمینار آموزشی مطرح می‌گردد بحث اسپانسرینگ است. هزینه‌های مالی سیمنار را چه کسی می‌خواهد برگزار کند؟! آیا این هزینه بر عهده خود شماست و یا می‌خواهید اسپانسرینگ را به برند دیگری بسپارید. با توجه به این موضوع که تعیین اسپانسر کار پیچیده و زمان‌بری است باید حداقل یک و یا دو ماه قبل تمامی کارهای شما مشخص باشد و دیگر دغدغه مالی نداشته باشید. در غیر اینصورت، ممکن است در زمان برگزاری سمینار از لحاظ مالی دچار مشکلات زیادی شوید.

نکات مهم در برگزاری سمینار آموزشی

چگونه یک سمینار آموزشی را موفق برگزار کنیم؟

مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم بسیار مهم هستند، اما باید بدانید نکات دیگری در برگزاری سمینار آموزشی وجود دارند که می‌توانند آن سمینار را به یک سمینار موفق تبدیل کنند. برخی از نکات ممکن است ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، اما باید بدانید رعایت این نکات می‌تواند مدل کاری شما را با دیگران متمایز سازد و تغییرات زیادی را در کارهایتان به وجود بیاورد. بنابراین، بهتر است به نکاتی که در ادامه می‌آیند توجه ویژه‌ای داشته باشید و آنها را به دقت در تمامی سمینارهای خود پیاده‌سازی کنید.

پوشش سمینار اصلی مهم در برگزاری سمینار

بهتر است بدانید وقتی شما توانستید اهداف خود را برای برگزاری سمینار آموزشی مشخص کنید، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید پوشش سمینار است. اکنون ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که منظور از پوشش سمینار چیست! منظور از پوشش سمینار کلیه کارهایی است که برای ثبت رویداد و ایجاد لحظات خوش در سمینار انجام می‌شود. به طور مثال، شما باید از قبل برای پذیرایی از مهمانان برنامه‌های خود را تعیین کرده باشید (البته این کار در حوزه اسپانسرینگ است). همچنین، باید پوشش تصویری مناسبی داشته باشید و این پوشش می‌تواند به صورت لایو (زنده) و یا ضبط شده باشد.

تهیه ویدیو و تیزر از سمینار

برای پوشش تصویری باید ویدیو و یا تیزر از سمینار تهیه کنید. به طور مثال، شما می‌خواهید سمینار خود را به صورت آنلاین پخش کنید. در این صورت باید امکانات لازم را از قبل در نظر گرفته باشید. تیم فیلمبرداری حرفه‌ای باید در محل حضور داشته باشد. تیم فیلمبرداری، صدابرداری باید تکمیل باشد و صدابرداری باید به روش حرفه‌ای قرار گیرد. در غیر اینصورت، مخاطبانی که به صورت آنلاین به شما می‌پیوندند ممکن است رضایت نداشته باشند. همچنین، شما می‌توانید کلا سمینار را ضبط کنید و سپس برای کسانی که در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند ارسال نمایید.

سمینار آنلاین و یا حضوری؟

برخی از افراد و مربیان در پروسه برگزاری سمینار آموزشی ترجیح می‌دهند سمینار را به صورت آنلاین برگزار کنند که مخاطبان از تمامی شهرها بتوانند به آنها بپیوندند. برخی نیز ترجیح می‌دهند سمینار به صورت حضوری باشد. ترکیب هر دو نیز می‌تواند ایده خوبی برای کسانی باشد که می‌خواهند از مزیت سمینار آنلاین و یا حضوری بهره‌مند شوند. بهتر است در این رابطه با تیم خود مشورت کنید. گاهی سمینار آنلاین از سمینار حضوری بهتر است و گاهی نیز عکس این موضوع صادق است. تصمیم‌گیری در این رابطه به ماهیت کار شما و مخاطبانتان بستگی دارد.

کیفیت، اصلی مهم در برگزاری سمینار آموزشی

اگر می‌خواهید برای برگزاری سمینار آموزشی اقدام کنید کیفیت یکی از مهمترین مواردی است که باید مد نظر قرار دهید. کیفیت تصاویر و ویدیوها باید بسیار بالا باشد. بهتر است بدانید این سمینارها قرار است به عنوان رزومه کار شما باشند و اگر کیفیت پایینی داشته باشند هرگز نمی‌توانید از آنها به درستی استفاده نمایید. برای تصویربرداری از سمینار باید با یک تیم حرفه‌ای در تماس باشید.

استودیو ایده پردازان، در کنار شما برای برگزاری سمینار آموزشی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد برگزاری سمینار آموزشی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید برای برگزاری سمینار باید اهداف خود را تعیین کنید و اسپانسر را مشخص نمایید. پس از آن باید به پوشش تصویری سمینار به صورت زنده و یا ضبط شده توجه کنید. استودیو ایده پردازان تخصص زیادی در تولید محتوای ویدیویی دارد و به موفقیت شما در زمان برگزاری سمینارهای مختلف کمک می‌کند.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
لطفا فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان استودیو ایده‌پردازان، کمتر از ۲۴ساعت با شما تماس خواهند گرفت.